Artykuł sponsorowany

Żurawie wieżowe czy kołowe, które wybrać?

Żurawie wieżowe czy kołowe, które wybrać?

Wybór odpowiedniego żurawia jest kluczowy dla efektywności i bezpieczeństwa prac budowlanych. Czy lepiej zdecydować się na żuraw wieżowy czy kołowy? Przedstawiamy główne różnice między tymi dwoma rodzajami dźwigów, aby ułatwić podjęcie właściwej decyzji.

Żurawie wieżowe czy kołowe, które wybrać?

Żurawie wieżowe i kołowe różnią się przede wszystkim swoją konstrukcją. Żuraw wieżowy składa się z wysokiej, pionowej wieży oraz poziomego wysięgnika, który może się obracać o 360 stopni. Ten rodzaj dźwigu jest szczególnie popularny na placach budowy wysokich budynków, gdzie konieczne jest przenoszenie ładunków na duże wysokości. Dzięki swojej stabilnej konstrukcji, żurawie wieżowe potrafią unieść znaczne ciężary.

Żurawie kołowe natomiast, to mobilne dźwigi montowane na podwoziu samochodowym lub specjalistycznym podwoziu gąsienicowym. Ich główną zaletą jest możliwość szybkiego przemieszczania się między różnymi miejscami pracy oraz łatwość w transporcie. Są one często stosowane w pracach o mniejszej skali, takich jak budowa domów jednorodzinnych czy remonty.

Jeśli chodzi o wydajność i nośność, żurawie wieżowe zdecydowanie przewyższają swoje kołowe odpowiedniki. Dzięki stabilnej konstrukcji, wieżowe dźwigi w Krakowie i innych miastach mogą przenosić ładunki o masie nawet kilkuset ton, podczas gdy nośność żurawi kołowych jest zdecydowanie mniejsza. Ponadto, żurawie wieżowe mają znacznie większy zasięg wysięgnika, co pozwala na przenoszenie ładunków na dalsze odległości.

W kwestii kosztów i eksploatacji żurawie kołowe mają swoje zalety. Ze względu na swoją mobilność, nie wymagają one kosztownego montażu i demontażu, jak ma to miejsce w przypadku żurawi wieżowych. Ponadto, koszty transportu żurawi kołowych są zwykle niższe, gdyż można je przewozić na własnym podwoziu. Warto jednak mieć na uwadze, że nie zawsze za niższą cena idzie jakość, więc sugerowanie się jedynie ceną nie jest najlepszym możliwym pomysłem.

Jednakże, koszty eksploatacji żurawia wieżowego mogą być niższe w przypadku długotrwałych projektów budowlanych, gdzie dźwig będzie używany przez dłuższy czas w jednym miejscu. W takiej sytuacji, koszty montażu i demontażu żurawia wieżowego rozłożone na cały okres użytkowania mogą być niższe niż wynajem żurawia kołowego.

Bezpieczeństwo jest kluczowym aspektem przy wyborze odpowiedniego żurawia. Żurawie wieżowe, dzięki swojej stabilnej konstrukcji, są uważane za bezpieczniejsze w porównaniu do żurawi kołowych. Jednakże, oba rodzaje dźwigów muszą być obsługiwane przez wykwalifikowany personel oraz regularnie serwisowane, aby zapewnić ich bezpieczne użytkowanie.

Podsumowując, wybór między żurawiem wieżowym a kołowym zależy od specyfiki danej inwestycji budowlanej. W przypadku dużych projektów, gdzie nośność i zasięg są kluczowe, żuraw wieżowy będzie lepszym rozwiązaniem. Natomiast dla mniejszych przedsięwzięć, gdzie mobilność i szybkość przemieszczania się mają większe znaczenie, warto rozważyć użycie żurawia kołowego.