Artykuł sponsorowany

Z czego wykonuje się protezy zębowe?

Z czego wykonuje się protezy zębowe?

Protezy zębowe odgrywają kluczową rolę w przywracaniu funkcji żucia oraz estetyki pacjentom, którzy utracili część lub wszystkie zęby. W dzisiejszych czasach technologia pozwala na wykorzystanie różnorodnych materiałów do ich produkcji, dzięki czemu można dobrać odpowiednią protezę dla każdego przypadku. W niniejszym artykule omówione zostaną najważniejsze materiały stosowane w produkcji protez zębowych.

Materiały akrylowe

Materiały akrylowe są jednymi z najbardziej popularnych materiałów stosowanych w produkcji protez zębowych. Są to tworzywa sztuczne, które cechują się dużą wytrzymałością oraz elastycznością, co sprawia, że dobrze nadają się do stosowania jako baza protezowej. Ponadto, materiały akrylowe można łatwo dopasować do kształtu jamy ustnej pacjenta, co przekłada się na komfort użytkowania. Wadami tego typu materiałów są jednak ich stosunkowo duża masa oraz tendencja do przebarwień pod wpływem substancji pokarmowych.

Materiały metalowe

Materiały metalowe są kolejnym rodzajem materiałów wykorzystywanych w produkcji protez zębowych. Najczęściej stosowanymi metalami są chrom, kobalt oraz nikiel. Protezy zębowe w Szczecinie wykonane z metali cechują się dużą wytrzymałością i trwałością, co sprawia, że są one szczególnie polecane dla pacjentów z silnym zgryzem. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre osoby mogą być uczulone na metale, co może prowadzić do podrażnień błony śluzowej jamy ustnej.

Materiały ceramiczne

Materiały ceramiczne, takie jak porcelana czy tlenek cyrkonu, są często stosowane w produkcji protez zębowych ze względu na ich doskonałe właściwości estetyczne. Protezy ceramiczne idealnie imitują naturalne zęby, zarówno pod względem kształtu, jak i koloru. Ponadto są one bardzo trwałe oraz odporne na przebarwienia. Wadą materiałów ceramicznych jest jednak ich większa sztywność w porównaniu do materiałów akrylowych czy metalowych, co może powodować dyskomfort podczas noszenia protezy.

Materiały termoplastyczne

Materiały termoplastyczne, takie jak polietereterketon (PEEK) czy poliamid, to kolejna grupa materiałów stosowanych w produkcji protez zębowych. Są one lekkie i elastyczne, co przekłada się na komfort użytkowania. Ponadto materiały termoplastyczne są biokompatybilne, co oznacza, że nie wywołują reakcji alergicznych ani podrażnień błony śluzowej jamy ustnej. Wadą tego typu materiałów jest jednak ich niższa wytrzymałość w porównaniu do materiałów metalowych czy ceramicznych.

Materiały kompozytowe

Materiały kompozytowe są stosowane w produkcji protez zębowych ze względu na ich doskonałe właściwości mechaniczne oraz estetyczne. Są to tworzywa sztuczne wzmocnione włóknami szklanymi, węglowymi czy kevlarowymi, które zapewniają protezie odpowiednią wytrzymałość oraz elastyczność. Materiały kompozytowe pozwalają na uzyskanie naturalnego wyglądu protezy, a także są odporne na przebarwienia. Warto jednak pamiętać, że protezy wykonane z materiałów kompozytowych mogą być droższe niż te wykonane z innych materiałów.