Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę, zamawiając węgiel?

Na co zwrócić uwagę, zamawiając węgiel?

Zakup węgla może wydawać się prostym zadaniem, ale warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, aby dokonać najlepszego wyboru. Węgiel jest powszechnie stosowanym paliwem w Polsce, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle. Jego jakość ma bezpośredni wpływ na efektywność ogrzewania oraz na emisję zanieczyszczeń. W artykule przedstawiamy kluczowe kryteria wyboru węgla dla odbiorców indywidualnych i przedsiębiorstw.

Rodzaj węgla

Pierwszym krokiem przy wyborze węgla jest ustalenie rodzaju paliwa, które będzie najlepiej odpowiadać naszym potrzebom. Na rynku dostępne są różne rodzaje węgla, takie jak kamienny, brunatny czy antracyt. Węgiel kamienny charakteryzuje się wysoką wartością opałową oraz niską zawartością siarki i popiołu, co sprawia, że jest bardziej ekologiczny od innych rodzajów. Antracyt to najczystszy i najbardziej wartościowy rodzaj węgla kamiennego, który cechuje się długotrwałym i równomiernym spalaniem. Węgiel brunatny z kolei ma niższą wartość opałową, ale jest tańszy od węgla kamiennego. Jeśli chodzi o wysokiej jakości węgiel, Łomża i okolice to rejon działania specjalistów takich jak EkoPark.

Wartość opałowa

Wartość opałowa węgla to ilość energii, jaką można uzyskać ze spalania jednego kilograma paliwa. Im wyższa wartość opałowa, tym więcej ciepła uzyskamy z tej samej ilości węgla. Wartość opałowa węgla kamiennego wynosi zwykle od 24 do 30 MJ/kg, antracytu - od 30 do 35 MJ/kg, a węgla brunatnego - od 15 do 20 MJ/kg. Wybierając węgiel o wyższej wartości opałowej, możemy ograniczyć ilość zużywanego paliwa oraz koszty ogrzewania.

Zawartość siarki i popiołu

Zawartość siarki i popiołu w węglu wpływa na jego właściwości ekologiczne oraz na jakość powietrza. Siarka podczas spalania węgla przekształca się w dwutlenek siarki (SO2), który jest szkodliwy dla zdrowia ludzi i środowiska. Popiół natomiast może powodować zanieczyszczenie powietrza pyłem oraz osadzać się na powierzchniach, co utrudnia utrzymanie czystości. Dlatego warto wybierać węgiel o niskiej zawartości siarki (poniżej 0,8%) i popiołu (poniżej 12%).

Granulacja węgla

Wielkość ziaren węgla, czyli granulacja, ma wpływ na proces spalania oraz na wygodę użytkowania. W zależności od potrzeb oraz rodzaju kotła można wybrać węgiel o różnej granulacji - od drobnych ziaren (miał) po większe bryły (orzech, kostka). Drobniejszy węgiel pali się szybciej i generuje więcej ciepła, ale wymaga częstszego dokładania. Większe bryły węgla palą się wolniej, ale równomierniej, co pozwala na dłuższe utrzymanie stałej temperatury.

Dostawca i cena

Wybierając dostawcę węgla, warto zwrócić uwagę na jego renomę oraz opinie innych klientów. Dobry dostawca powinien oferować węgiel o odpowiedniej jakości oraz gwarantować terminowe dostawy. Cena węgla jest również istotnym czynnikiem wyboru - warto jednak pamiętać, że niższa cena może wiązać się z gorszą jakością paliwa.

Podsumowując, wybór odpowiedniego węgla zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj paliwa, wartość opałowa, zawartość siarki i popiołu, granulacja oraz dostawca i cena. Biorąc pod uwagę te kryteria, można dokonać świadomego wyboru, który pozwoli na efektywne i ekologiczne ogrzewanie budynków oraz optymalizację kosztów.