Artykuł sponsorowany

Kiedy należy wezwać pogotowie dachowe?

Kiedy należy wezwać pogotowie dachowe?

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku, który chroni nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy konieczne jest wezwanie specjalistów zajmujących się naprawą dachów – tzw. pogotowia dachowego. W jakich przypadkach warto skorzystać z usług takich fachowców i jakie są najczęstsze przyczyny awarii dachu?

Uszkodzenia powstałe w wyniku działania sił natury

Pierwszym powodem, dla którego warto wezwać pogotowie dachowe, są uszkodzenia spowodowane działaniem sił natury. Należy do nich np. silny wiatr, który może oderwać część pokrycia dachowego lub zerwać elementy mocujące. Inne przykłady to uderzenie pioruna, które może spowodować poważne uszkodzenia konstrukcji dachu, oraz opady gradu czy intensywne deszcze, które mogą doprowadzić do zalania poddasza lub przecieków. W takich sytuacjach szybka reakcja i skorzystanie z usług specjalistów jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa i uniknięcia większych strat.

Awaria systemu rynnowego

Kolejnym powodem do wezwania pogotowia dachowego w Radomiu może być awaria systemu rynnowego. Rynny i rury spustowe są istotnym elementem dachu, ponieważ odprowadzają wodę opadową z dachu na zewnątrz budynku. Jeśli system ten ulegnie uszkodzeniu, np. w wyniku zatkania liśćmi czy innymi zanieczyszczeniami, może dojść do przecieków, zawilgocenia ścian czy nawet zalania piwnic. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług fachowców, którzy szybko i skutecznie naprawią uszkodzenia oraz oczyścić system rynnowy.

Problemy z izolacją termiczną i wilgocią

Ostatnim powodem, dla którego warto wezwać pogotowie dachowe, są problemy z izolacją termiczną oraz wilgocią. Przyczyną tego rodzaju problemów może być niewłaściwie wykonana izolacja dachu, uszkodzenie warstwy paroizolacyjnej czy też nieszczelności w konstrukcji dachu. Wszystko to może prowadzić do nieefektywnego działania izolacji termicznej, a co za tym idzie – do wzrostu kosztów ogrzewania budynku oraz pojawienia się pleśni czy grzybów na ścianach.

Wypadek na dachu

Kolejnym powodem do wezwania pogotowia dachowego może być wypadek na dachu, na przykład spowodowany przez pracownika remontowego czy przypadkowego przechodnia, który wszedł na dach w celu np. odśnieżenia. W takiej sytuacji ważne jest przede wszystkim zabezpieczenie miejsca zdarzenia, aby uniknąć kolejnych wypadków czy uszkodzeń. Specjaliści od dachów mogą także ocenić stan konstrukcji oraz pokrycia dachowego po wypadku i podjąć niezbędne działania naprawcze.

Zagrożenie zawaleniem

Ostatnią sytuacją, w której warto wezwać pogotowie dachowe, jest zagrożenie zawaleniem dachu. Może ono wystąpić na przykład w wyniku obciążenia dużą ilością śniegu czy lodu, uszkodzeń konstrukcji nośnej przez wilgoć czy korozję, a także wskutek błędów projektowych czy wykonawczych. W takim przypadku specjaliści mogą ocenić stan dachu oraz podjąć niezbędne działania mające na celu zabezpieczenie budynku przed zawaleniem.