Artykuł sponsorowany

Jakie zabiegi należy wykonywać u stomatologa regularnie?

Jakie zabiegi należy wykonywać u stomatologa regularnie?

Zdrowe zęby i dziąsła to nie tylko piękny uśmiech, ale także podstawa ogólnego zdrowia. Aby utrzymać je w doskonałym stanie, warto regularnie korzystać z usług stomatologa. W artykule przedstawiamy najważniejsze zabiegi, które powinny znaleźć się w planie profilaktycznym każdej osoby dbającej o higienę jamy ustnej.

Przeczytaj również: Jak działa ostry dyżur stomatologiczny?

Jakie procedury stomatologiczne należy przeprowadzać cyklicznie?

Kontrola stomatologiczna to podstawowy zabieg, który powinien być wykonywany przynajmniej raz na pół roku. Podczas wizyty lekarz sprawdzi stan zębów i dziąseł, oceni ewentualne zmiany chorobowe oraz zaproponuje odpowiednie leczenie lub profilaktykę. Regularne kontrole pozwalają na wczesne wykrycie problemów, takich jak próchnica czy choroby przyzębia, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Profesjonalne czyszczenie zębów, zwane również scalingiem, to zabieg mający na celu usunięcie kamienia nazębnego oraz płytki bakteryjnej. Kamień nazębny to twarde złogi, które powstają na powierzchni zębów na skutek mineralizacji płytki bakteryjnej. Jeśli nie zostanie usunięty, może prowadzić do poważnych problemów, takich jak próchnica, choroby przyzębia czy nawet utrata zębów. Zaleca się przeprowadzanie tego zabiegu u stomatologa w Zelowie czy innej miejscowości co najmniej raz w roku.

Fluoryzacja to zabieg mający na celu wzmocnienie szkliwa zębów poprzez nałożenie na nie specjalnego preparatu zawierającego fluor. Fluor wzmacnia szkliwo i sprawia, że staje się ono bardziej odporne na działanie kwasów, które powstają podczas procesu trawienia pokarmów. Fluoryzacja zębów jest szczególnie ważna dla dzieci, których szkliwo jest jeszcze słabe i podatne na próchnicę. Zabieg ten powinien być wykonywany co najmniej raz w roku.

Próchnica to jedna z najczęstszych chorób jamy ustnej, która może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak ból zęba, zapalenie miazgi czy utrata zęba. Dlatego też ważne jest regularne sprawdzanie stanu zębów i podejmowanie odpowiedniego leczenia w przypadku wykrycia próchnicy. Leczenie próchnicy polega na usunięciu zmienionego chorobowo tkanki zęba i wypełnienie ubytku odpowiednim materiałem, takim jak amalgamat czy kompozyt.

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się korekcją nieprawidłowości zgryzu oraz ustawienia zębów. W ramach leczenia ortodontycznego stosuje się różnego rodzaju aparaty, zarówno stałe, jak i ruchome, które mają na celu przesunięcie zębów do właściwej pozycji. Regularne wizyty u ortodonty są niezbędne dla monitorowania postępów leczenia oraz dokonywania ewentualnych korekt. Warto mieć na uwadze, że nawet osoby nienoszące aparatu powinny udawać się na kontrolę u ortodonty co jakiś czas, np. raz w roku lub co 2 lata.

Podsumowując, regularne wizyty u stomatologa oraz wykonywanie podstawowych zabiegów profilaktycznych są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Dzięki temu możemy cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez całe życie.