Artykuł sponsorowany

Jakie skutki wywołuje esperal po spożyciu alkoholu?

Jakie skutki wywołuje esperal po spożyciu alkoholu?

Esperal to lek stosowany w terapii przeciwalergicznej, który pomaga wielu osobom w walce z uzależnieniem od alkoholu. Jednak spożycie alkoholu po zastosowaniu esperalu może wywołać poważne skutki uboczne. Poznajmy bliżej działanie tego leku oraz konsekwencje, jakie niesie ze sobą łączenie go z alkoholem.

Działanie esperalu i jego zastosowanie w terapii alkoholowej

Esperal, czyli disulfiram, to lek stosowany w terapii odwykowej u osób uzależnionych od alkoholu. Jego głównym zadaniem jest powodowanie silnych reakcji niepożądanych po spożyciu alkoholu, które mają na celu zniechęcić pacjenta do sięgania po kolejne drinki. Działa on poprzez blokadę enzymu aldehyd dehydrogenazy, który odpowiada za metabolizowanie alkoholu w organizmie. W efekcie, po spożyciu alkoholu dochodzi do gromadzenia się w organizmie trującego acetaldehydu, co prowadzi do wystąpienia nieprzyjemnych objawów.

Skutki spożycia alkoholu po zastosowaniu esperalu

Spożycie alkoholu po zażyciu esperalu we Wrocławiu czy innym mieście prowadzi do wystąpienia tzw. reakcji disulfiramowej. Objawy tej reakcji mogą pojawić się już po kilku minutach od spożycia alkoholu i utrzymywać się nawet przez kilka godzin. Wśród najczęstszych objawów reakcji disulfiramowej wymienia się m.in. uczucie gorąca, zaczerwienienie twarzy, silne bóle głowy, nudności, wymioty, biegunkę, kołatanie serca, duszności czy drżenie rąk. W niektórych przypadkach mogą wystąpić również objawy neurologiczne takie jak dezorientacja, halucynacje czy drgawki.

Czasami reakcje disulfiramowe mogą być na tyle silne, że stanowią zagrożenie dla życia pacjenta. W szczególności dotyczy to osób z chorobami układu krążenia, nerek czy wątroby. Dlatego też lekarze zalecają ostrożność przy stosowaniu esperalu i konieczność ściśle przestrzegania zaleceń dotyczących jego zażywania oraz unikania kontaktu z alkoholem. Ważne jest również poinformowanie lekarza o wszelkich innych lekach przyjmowanych równocześnie z esperalem, gdyż może to prowadzić do interakcji lekowych i nasilenia skutków ubocznych.

Jakie są alternatywy dla esperalu?

W terapii alkoholowej stosuje się również inne leki o podobnym działaniu jak esperal. Należy do nich naltrekson, który hamuje działanie opioidów w mózgu, co prowadzi do zmniejszenia przyjemności związanej ze spożyciem alkoholu. Kolejnym lekiem jest akamprozat, który działa na układ glutaminergiczny mózgu, wpływając na zmniejszenie objawów abstynencji alkoholowej.

Podsumowując, esperal to skuteczny lek stosowany w terapii alkoholowej, jednak jego łączenie ze spożyciem alkoholu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego też pacjenci korzystający z tego leku muszą ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i unikać kontaktu z alkoholem. W razie potrzeby warto również rozważyć inne dostępne metody leczenia uzależnienia od alkoholu.