Artykuł sponsorowany

Jakie są różnice między pergolami tarasowymi wolnostojącymi a przylegającymi do ściany?

Jakie są różnice między pergolami tarasowymi wolnostojącymi a przylegającymi do ściany?

Pergole tarasowe to popularne rozwiązanie, które pozwala na cieszenie się pięknem ogrodu i komfortem wypoczynku na zewnątrz niezależnie od pogody. W zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości przestrzennych, można wybrać między dwoma głównymi rodzajami pergoli - wolnostojącymi i przylegającymi do ściany. W tym artykule omówimy różnice między tymi dwoma typami konstrukcji, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniej pergoli dla swojego domu.

Konstrukcja i montaż

Pergole wolnostojące, jak sama nazwa wskazuje, są niezależnymi konstrukcjami, które nie wymagają podparcia przez budynek. Są one wspierane przez cztery lub więcej słupów, które zapewniają stabilność i wytrzymałość całej konstrukcji. Wolnostojące pergole tarasowe z Krakowa można umieścić praktycznie w dowolnym miejscu na terenie posesji, co daje dużą swobodę aranżacji przestrzeni. Montaż tego typu pergoli jest również stosunkowo prosty, choć wymaga solidnego fundamentu.

Z kolei pergole przylegające do ściany są montowane bezpośrednio na elewacji budynku, co sprawia, że są one częścią domu. Ich konstrukcja opiera się na dwóch lub trzech słupach oraz wspornikach mocujących pergolę do ściany. Montaż tego rodzaju pergoli jest nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku wolnostojących, ponieważ wymaga precyzyjnego umiejscowienia wsporników oraz solidnego mocowania do elewacji.

Wygląd i funkcjonalność

Wolnostojące pergole pozwalają na większą swobodę aranżacji przestrzeni tarasowej czy ogrodowej. Dzięki temu można je wykorzystać jako odrębne miejsce wypoczynku, jadalnię na świeżym powietrzu czy nawet jako zacienione miejsce do przechowywania sprzętu ogrodowego. Ponadto, tego typu pergole są często wykorzystywane jako elementy dekoracyjne ogrodu, które podkreślają jego charakter i styl.

Pergole przylegające do ściany, z racji swojej konstrukcji, są często postrzegane jako naturalne przedłużenie domu. W związku z tym ich wygląd i funkcjonalność są ściśle powiązane z architekturą budynku oraz aranżacją tarasu. Pergole tego typu idealnie sprawdzają się jako osłona przed słońcem i deszczem dla tarasów przylegających do domu.

Materiały i koszty

W przypadku obu typów pergoli, można wybierać między różnymi materiałami, takimi jak drewno, aluminium czy stal. Wybór materiału wpływa na wygląd, trwałość oraz koszt całej konstrukcji. Pergole drewniane są cenione za swój naturalny i ciepły wygląd, jednak wymagają regularnej konserwacji. Pergole aluminiowe i stalowe są bardziej odporne na warunki atmosferyczne, ale mogą być mniej estetyczne niż drewniane. Jeśli chodzi o koszty, pergole wolnostojące mogą być nieco droższe niż przylegające do ściany, ze względu na większą ilość materiału potrzebną do ich wykonania oraz konieczność przygotowania fundamentów. 

Ostatecznie wybór między pergolą wolnostojącą a przylegającą do ściany zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Wolnostojące pergole oferują większą swobodę aranżacji przestrzeni oraz niezależność od budynku, podczas gdy przylegające do ściany tworzą spójną i funkcjonalną przestrzeń na zewnątrz, będącą przedłużeniem domu.