Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje instalacji LPG do samochodów?

Jakie są rodzaje instalacji LPG do samochodów?

Zastanawiasz się nad zamontowaniem instalacji LPG w swoim samochodzie? Poznaj różne rodzaje systemów autogazu, ich zalety i wady, oraz dowiedz się, jak wybrać najlepszą opcję dla swojego pojazdu.

Jakie są podstawowe rodzaje instalacji LPG do samochodów?

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje instalacji LPG do samochodów, które różnią się między sobą konstrukcją oraz zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Są to systemy generacji I, II, III oraz IV. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie poznać ich specyfikę przed podjęciem decyzji o montażu autogazu.

Instalacja LPG I generacji to najstarszy i najprostszy system autogazu. W tym przypadku gaz z butli trafia do specjalnego reduktora, gdzie jest przekształcany w parę. Następnie mieszanka pary gazu z powietrzem jest doprowadzana do gaźnika lub kolektora dolotowego silnika. Ten rodzaj instalacji jest obecnie rzadko stosowany ze względu na niższą efektywność oraz problemy z dostosowaniem do nowoczesnych silników.

Jak działa instalacja LPG II generacji?

Instalacja LPG II generacji, zwana także systemem "venturi", polega na zastosowaniu specjalnych dysz w kolektorze dolotowym silnika. Dzięki temu gaz jest równomiernie rozprowadzany między cylindry, co przekłada się na lepszą wydajność oraz mniejsze zużycie paliwa. Warto dodać, że auto gaz na Śląsku jest szczególnie popularny właśnie w przypadku tego rodzaju instalacji.

Instalacja LPG III generacji to tzw. system sekwencyjnego wtrysku gazu. W tym przypadku każdy cylinder silnika otrzymuje indywidualne dawkowanie gazu, co pozwala na precyzyjne dostosowanie ilości paliwa do aktualnych potrzeb silnika. Dzięki temu uzyskujemy lepszą wydajność, niższe zużycie paliwa oraz mniejszą emisję szkodliwych substancji.

Czy warto zainwestować w instalację LPG IV generacji?

Instalacja LPG IV generacji to najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany system autogazu. W porównaniu do poprzednich generacji, ten rodzaj instalacji cechuje się jeszcze większą precyzją wtrysku gazu oraz lepszym dostosowaniem do pracy z silnikami o wysokim stopniu doładowania. Choć koszt montażu może być wyższy niż w przypadku starszych systemów, warto rozważyć tę opcję ze względu na oszczędności w eksploatacji oraz lepsze parametry pracy silnika.