Artykuł sponsorowany

Jakie są podstawowe badania neurologiczne?

Jakie są podstawowe badania neurologiczne?

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykładamy do zdrowia, zwłaszcza tego psychicznego i neurologicznego. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jakie są podstawowe badania neurologiczne, które pozwalają lekarzom na ocenę funkcjonowania naszego mózgu oraz układu nerwowego. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze z nich oraz wyjaśnimy, na czym polegają i w jakich sytuacjach mogą okazać się niezbędne.

Badanie neurologiczne - co to jest i kiedy jest potrzebne?

Badanie neurologiczne to zespół procedur diagnostycznych, które mają na celu ocenę funkcjonowania układu nerwowego pacjenta. Wykonywane są przez lekarza specjalistę - neurologa. Badania te mogą być przeprowadzone zarówno w ramach rutynowej kontroli zdrowia, jak i w przypadku wystąpienia objawów sugerujących zaburzenia pracy mózgu lub układu nerwowego.

Elektroencefalografia (EEG) - badanie aktywności mózgu

Elektroencefalografia to nieinwazyjne badanie, które polega na rejestracji aktywności elektrycznej mózgu za pomocą elektrod umieszczanych na powierzchni skóry głowy pacjenta. Jest to jedno z podstawowych badań neurologicznych, które pozwala na ocenę funkcjonowania mózgu oraz wykrycie ewentualnych zaburzeń, takich jak padaczka, stany śpiączki czy encefalopatie.

Rezonans magnetyczny głowy (MRI) - obrazowanie struktur mózgu

Rezonans magnetyczny głowy to zaawansowane badanie obrazowe, które pozwala na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur mózgu oraz tkanek otaczających. Wykorzystuje ono pole magnetyczne i fale radiowe do generowania obrazów, dzięki czemu jest to badanie bezpieczne i nieinwazyjne. MRI głowy jest często stosowane w diagnostyce chorób neurologicznych, takich jak guzy mózgu, udary czy choroba Alzheimera.

Tomografia komputerowa głowy (CT) - szybkie badanie struktury mózgu

Tomografia komputerowa głowy to kolejne badanie obrazowe, które pozwala na ocenę struktury mózgu oraz innych tkanek wewnątrzczaszkowych. W przeciwieństwie do rezonansu magnetycznego, CT jest szybsze i mniej kosztowne, co sprawia, że jest często stosowane w sytuacjach awaryjnych. Tomografia komputerowa pozwala na szybkie zdiagnozowanie urazów czaszkowo-mózgowych, krwawień czy obrzęków mózgu.

Badanie przewodnictwa nerwowego (NCV) - ocena funkcjonowania nerwów obwodowych

Badanie przewodnictwa nerwowego to nieinwazyjna metoda oceny funkcjonowania nerwów obwodowych, czyli tych, które znajdują się poza mózgiem i rdzeniem kręgowym. Polega ono na stymulacji nerwów za pomocą niewielkiego impulsu elektrycznego oraz mierzeniu prędkości przewodzenia impulsów nerwowych. Badanie to jest często wykonywane w celu diagnostyki chorób nerwów obwodowych, takich jak neuropatie czy zespół cieśni nadgarstka.

Lumbar puncture (LP) - pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego

Lumbar puncture, inaczej punkcja lędźwiowa, to inwazyjne badanie polegające na pobraniu próbki płynu mózgowo-rdzeniowego za pomocą cienkiej igły wprowadzonej między kręgami lędźwiowymi. Płyn ten jest następnie analizowany pod kątem obecności bakterii, wirusów czy komórek nowotworowych. Punkcja lędźwiowa jest stosowana w diagnostyce chorób ośrodkowego układu nerwowego, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy choroby neurodegeneracyjne.