Artykuł sponsorowany

Jakie płytki do łazienki najlepiej wybrać?

Jakie płytki do łazienki najlepiej wybrać?

Wybór odpowiednich płytek do łazienki może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy na rynku dostępne są setki wzorów, kolorów i materiałów. Aby ułatwić Ci tę decyzję, przygotowaliśmy poradnik, który pomoże Ci znaleźć idealne płytki do Twojej łazienki. Przedstawiamy najważniejsze kryteria, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów, oraz omawiamy zalety i wady różnych rodzajów płytek.

Właściwości techniczne płytek

Pierwszym krokiem w wyborze odpowiednich płytek do łazienki jest zwrócenie uwagi na ich właściwości techniczne. Kluczowe znaczenie mają tutaj przede wszystkim współczynnik nasiąkliwości oraz klasa ścieralności. Płytki o niskim współczynniku nasiąkliwości są bardziej odporne na wilgoć i zmiany temperatury, co jest szczególnie ważne w przypadku łazienek. Klasa ścieralności określa natomiast trwałość powierzchni płytki – im wyższa klasa, tym lepiej.

Rodzaje płytek

Na rynku dostępne są różne rodzaje płytek, które różnią się między sobą materiałem, z jakiego są wykonane, oraz ich właściwościami. Oto najpopularniejsze z nich.

Płytki ceramiczne – to najczęściej wybierany rodzaj płytek do łazienek. Są one trwałe, odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu czystości. Wśród płytek ceramicznych wyróżniamy płytki glazurą pokryte oraz gresowe. Te pierwsze są bardziej nasiąkliwe, ale też tańsze, natomiast te drugie cechują się lepszą wytrzymałością i mniejszą nasiąkliwością.

Płytki kamienne – wykonane z naturalnego kamienia, takiego jak marmur, granit czy trawertyn. Są one niezwykle eleganckie i dodają wnętrzu prestiżu, jednak ich cena może być znacznie wyższa niż w przypadku płytek ceramicznych. Ponadto wymagają one specjalistycznej impregnacji i pielęgnacji.

Płytki szklane – coraz częściej stosowane w nowoczesnych aranżacjach łazienek. Są one odporne na wilgoć, łatwe w utrzymaniu czystości oraz dają ciekawy efekt wizualny. Niestety, mogą być one również droższe niż płytki ceramiczne.

Wzory i kolory płytek

Oprócz właściwości technicznych i rodzaju płytek warto również zwrócić uwagę na ich wzory i kolory. W ostatnich latach bardzo modne są płytki imitujące naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień. Tego rodzaju płytki doskonale sprawdzą się w łazienkach urządzonych w stylu skandynawskim, rustykalnym czy industrialnym.

Jeśli natomiast zależy Ci na bardziej klasycznej aranżacji, wybierz płytki o stonowanych kolorach, takich jak biel, szarość czy beż. Dobrym pomysłem może być również zastosowanie płytek o różnych fakturach lub wzorach, które pozwolą wprowadzić do wnętrza ciekawy efekt wizualny. Jeśli chodzi o wysokiej jakości płytki, Lublin i okolice to rejon działania specjalistów takich jak And-Bud.

Podsumowując, wybór odpowiednich płytek do łazienki zależy od wielu czynników – od ich właściwości technicznych, przez rodzaj materiału, aż po wzory i kolory. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i preferencje oraz dostosować wybór płytek do stylu wnętrza. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się piękną i funkcjonalną łazienką na długie lata.