Artykuł sponsorowany

Jakich formalności trzeba dopełnić przy imporcie aut z Japonii?

Jakich formalności trzeba dopełnić przy imporcie aut z Japonii?

Importowanie samochodu z Japonii do Polski może być atrakcyjną opcją dla osób szukających unikalnych modeli lub korzystnych cen. Jednak proces ten wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. W tym artykule omówimy najważniejsze z nich, aby ułatwić Ci przygotowanie się do tego przedsięwzięcia.

Wybór i zakup samochodu

Pierwszym krokiem w imporcie samochodu z Japonii jest oczywiście wybór i zakup odpowiedniego pojazdu. Warto skorzystać z popularnych japońskich serwisów ogłoszeniowych, aby znaleźć interesujące oferty. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie modele samochodów dostępne na rynku japońskim spełniają europejskie normy emisji spalin, co może utrudnić ich rejestrację w Polsce.

Organizacja transportu

Kolejnym etapem jest organizacja transportu samochodu do Polski. Można to zrobić na kilka sposobów, np. poprzez skorzystanie z usług firmy spedycyjnej specjalizującej się w transporcie samochodów międzynarodowych. Warto również sprawdzić, czy dany przewoźnik oferuje ubezpieczenie przewozowe, które zabezpieczy nas przed ewentualnymi uszkodzeniami pojazdu w trakcie transportu.

Cło i podatek VAT

Po przybyciu samochodu do Polski należy uregulować kwestie celne i podatkowe. Import samochodów z Japonii podlega opodatkowaniu cłem w wysokości 10% wartości pojazdu oraz podatkiem VAT w wysokości 23%. Wartość pojazdu ustalana jest na podstawie ceny zakupu oraz kosztów transportu i ubezpieczenia. Dodatkowo, jeśli samochód ma mniej niż 6 miesięcy lub przejechał mniej niż 6 000 km, może być również objęty podatkiem akcyzowym.

Homologacja i rejestracja

Przed rejestracją samochodu w Polsce konieczne jest przeprowadzenie jego homologacji, czyli dostosowania do obowiązujących w Polsce norm technicznych. W przypadku aut z Japonii może to obejmować m.in. wymianę reflektorów na odpowiednie dla ruchu prawostronnego, montaż tylnej mgłówki czy zmianę oznaczeń kontrolki świateł drogowych. Homologację przeprowadza się w stacjach kontroli pojazdów uprawnionych do wydawania świadectw homologacji.

Ubezpieczenie OC

Przed rejestracją samochodu należy również wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli, aby znaleźć najkorzystniejszą dla siebie opcję. Pamiętaj, że wysokość składki OC może zależeć m.in. od marki i modelu samochodu, jego wieku oraz wartości.

Rejestracja samochodu

Ostatnim etapem importu auta z Japonii jest jego rejestracja w Polsce. W tym celu należy zgłosić się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania. Do rejestracji samochodu potrzebne są następujące dokumenty i opłaty administracyjne (w przypadku samochodów sprowadzonych z zagranicy):

  1. dowód zakupu pojazdu (umowa kupna-sprzedaży),

  2. dowód opłacenia cła i podatku VAT,

  3. dowód opłacenia podatku akcyzowego (jeśli dotyczy),

  4. świadectwo homologacji,

  5. polisa OC,

  6. dowód osobisty właściciela pojazdu.

Podsumowując, import samochodów z Japonii do Polski wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Mimo tych trudności, dla wielu osób może to być atrakcyjna alternatywa dla zakupu samochodu na polskim rynku.