Artykuł sponsorowany

Jak wybrać obuwie dla cukrzyków? - Poradnik - MedFoot

Jak wybrać obuwie dla cukrzyków? - Poradnik - MedFoot

Cukrzyca to choroba, która może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak stopa cukrzycowa. Właściwe obuwie odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia i profilaktyki tego schorzenia. W artykule przedstawiamy najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiednich butów dla osób z cukrzycą.

Materiał i konstrukcja obuwia

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest materiał, z którego wykonane są buty. Obuwie dla cukrzyków powinno być wykonane z elastycznych i oddychających materiałów, takich jak skóra naturalna czy wysokiej jakości tkaniny syntetyczne. Dzięki temu stopy będą miały odpowiednią wentylację, co zmniejsza ryzyko powstawania infekcji i owrzodzeń. Konstrukcja wnętrza buta również ma ogromne znaczenie. Buty dla diabetyków powinny być pozbawione przeszyć i szwów, które mogą powodować otarcia i urazy skóry. Warto również zwrócić uwagę na szerokość buta – obuwie powinno być dostatecznie szerokie, aby nie uciskało stopy.

Badanie podobarometryczne

Przed zakupem obuwia dla cukrzyków w Koninie warto wykonać badanie podobarometryczne. Jest to nieinwazyjne badanie, które pozwala na ocenę nacisków na stopę podczas chodzenia. Dzięki temu można dobrać odpowiednie obuwie, które będzie wspierać prawidłowe rozłożenie nacisków na stopę, co zmniejsza ryzyko powstawania owrzodzeń. Warto również pamiętać o konsultacji z lekarzem lub podologiem przed dokonaniem wyboru obuwia dla cukrzyków. Specjaliści mogą udzielić cennych wskazówek oraz zaleceń dotyczących konkretnego przypadku pacjenta, co pozwoli na jeszcze lepsze dopasowanie butów do indywidualnych potrzeb. W przypadku osób z cukrzycą szczególnie ważne jest indywidualne dopasowanie obuwia do stopy pacjenta. Warto skorzystać z usług specjalistycznych zakładów, takich jak ten w Koninie, gdzie można liczyć na profesjonalne doradztwo oraz szeroki wybór obuwia spełniającego wymagania diabetyków.

Pielęgnacja stóp i kontrola stanu zdrowia

Odpowiednie obuwie to tylko jeden z elementów profilaktyki stopy cukrzycowej. Niezwykle ważna jest także regularna kontrola stanu zdrowia stóp, ich pielęgnacja oraz stosowanie się do zaleceń lekarza. Warto pamiętać o codziennym myciu stóp, stosowaniu nawilżających kremów oraz przycinaniu paznokci. Równie istotne jest regularne wymienianie obuwia na nowe. W miarę użytkowania buty tracą swoje właściwości amortyzacyjne i wspierające, co może prowadzić do pogorszenia stanu stopy cukrzycowej. Dlatego warto kontrolować stan obuwia i wymieniać je na nowe, gdy tylko zauważymy znaczne zużycie. Kolejnym aspektem, który warto rozważyć, jest wybór odpowiednich skarpetek dla osób z cukrzycą. Skarpetki powinny być wykonane z materiałów oddychających, takich jak bawełna czy bambus, które zapewniają odpowiednią wentylację stopy. Ponadto, warto wybierać skarpetki bez szwów oraz o właściwej grubości, aby nie powodować dodatkowego ucisku na stopę.