Artykuł sponsorowany

Jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na sprzedaż przed zakupem?

Jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na sprzedaż przed zakupem?

Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego warto zadbać o to, aby inwestycja była bezpieczna i opłacalna. W tym artykule dowiesz się, jak dokładnie sprawdzić stan techniczny mieszkania przed zakupem, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i dodatkowych kosztów.

Zbieranie informacji o nieruchomości

Przed przystąpieniem do oględzin mieszkania na sprzedaż w Ożarowie Mazowieckim, warto zgromadzić jak najwięcej informacji na jego temat. Należy sprawdzić m.in. rok budowy budynku, rodzaj konstrukcji oraz materiały użyte do jego wykonania. Ważne jest również poznanie historii nieruchomości - czy były przeprowadzane remonty, czy doszło do zalania czy pożaru. Wszystkie te informacje można uzyskać od sprzedającego lub z dokumentacji technicznej budynku.

Oględziny mieszkania

Oględziny mieszkania należy przeprowadzić dokładnie i w miarę możliwości z udziałem eksperta ds. nieruchomości lub rzeczoznawcy majątkowego. Podczas wizyty warto zwrócić uwagę na następujące elementy konstrukcyjne i instalacyjne.

  • Stan ścian, podłóg i sufitów

Należy sprawdzić, czy nie występują na nich pęknięcia, odbarwienia, pleśń czy wilgoć. Warto również zwrócić uwagę na jakość wykończenia oraz ewentualne niedoróbki, które mogą generować dodatkowe koszty remontu.

  • Okna i drzwi

Ważne jest sprawdzenie stanu okien i drzwi - czy są szczelne, czy nie przepuszczają powietrza i hałasu. Należy również zwrócić uwagę na stan parapetów oraz uszczelek.

  • Instalacje elektryczne

Podczas oględzin warto sprawdzić, czy instalacja elektryczna jest w dobrym stanie, czy nie ma widocznych uszkodzeń kabli oraz czy wystarcza liczba gniazdek elektrycznych. Ważne jest także sprawdzenie działania bezpieczników oraz obecności uziemienia.

  • Instalacje hydrauliczne

Należy zwrócić uwagę na stan instalacji wodno - kanalizacyjnej oraz cieplnej. Warto sprawdzić, czy nie ma nieszczelności, korozji rur oraz czy ciśnienie wody jest odpowiednie.

  • Ogrzewanie i wentylacja

W przypadku mieszkań z centralnym ogrzewaniem warto sprawdzić stan grzejników oraz ich moc. Jeśli natomiast ogrzewanie jest własne (np. piec gazowy), konieczne jest sprawdzenie jego sprawności oraz terminu ostatniego przeglądu technicznego. W przypadku wentylacji, warto zwrócić uwagę na jej skuteczność oraz ewentualne przeciągi.

Wspólnota mieszkaniowa i budynek

Warto również zwrócić uwagę na stan budynku oraz funkcjonowanie wspólnoty mieszkaniowej. Należy sprawdzić, czy budynek jest dobrze utrzymany, czy są planowane remonty elewacji, dachu czy klatki schodowej. Ważne jest również poznanie opłat związanych z utrzymaniem nieruchomości oraz regulaminu wspólnoty.

Otoczenie i infrastruktura

Przed zakupem mieszkania warto również ocenić jego lokalizację pod kątem dostępności do komunikacji miejskiej, sklepów, szkół czy placówek medycznych. Należy również sprawdzić poziom hałasu oraz jakość powietrza w okolicy.

Pomoc ekspertów

Jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy technicznej, warto skorzystać z pomocy ekspertów ds. nieruchomości lub rzeczoznawców majątkowych. Ich doświadczenie może uchronić nas przed zakupem mieszkania z ukrytymi wadami oraz pomoże w negocjacjach ceny.