Artykuł sponsorowany

Certyfikaty energetyczne - koszty

Certyfikaty energetyczne - koszty

Certyfikaty energetyczne są nieodłącznym elementem procesu budowy, modernizacji czy sprzedaży nieruchomości. Warto poznać ich znaczenie, zasady wystawiania oraz koszty związane z uzyskaniem takiego dokumentu. W poniższym artykule przybliżamy temat certyfikatów energetycznych, koncentrując się na aspektach finansowych i korzyściach płynących z ich posiadania.

Przeczytaj również: Dach płaski i jego zalety

Znaczenie certyfikatów energetycznych

Certyfikat energetyczny to dokument, który informuje o zużyciu energii przez budynek oraz poziomie emisji dwutlenku węgla. Jego głównym celem jest promowanie efektywności energetycznej i dbałość o środowisko naturalne. Certyfikat pozwala potencjalnym nabywcom i najemcom ocenić koszty utrzymania nieruchomości oraz wpływa na wartość rynkową budynku.

Kiedy wymagany jest certyfikat energetyczny

Certyfikat energetyczny jest wymagany w przypadku sprzedaży, wynajmu lub przekazania nieruchomości na użytek innym osobom. Dokument ten jest również niezbędny podczas budowy nowego obiektu lub jego modernizacji, jeśli zmiany wpłyną na parametry energetyczne budynku. W przypadku braku certyfikatu właściciel nieruchomości może zostać ukarany grzywną.

Kto może wystawić certyfikat energetyczny

Certyfikat energetyczny może wystawić wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia do wykonywania tego rodzaju czynności. Są to audytorzy energetyczni, którzy ukończyli odpowiednie szkolenia i zdali egzamin państwowy. Audytor energetyczny dokonuje oceny parametrów energetycznych budynku na podstawie przeprowadzonej analizy oraz dostarczonych dokumentów.

Koszty uzyskania certyfikatu energetycznego

Koszt certyfikatu energetycznego zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i wielkość nieruchomości, stopień jej skomplikowania konstrukcyjnego oraz lokalizacji. Średnia cena certyfikatu energetycznego dla mieszkania wynosi od 200 do 400 zł, natomiast dla domu jednorodzinnego - od 300 do 600 zł. W przypadku obiektów komercyjnych lub przemysłowych koszty mogą być znacznie wyższe.

Korzyści z posiadania certyfikatu energetycznego

Posiadanie certyfikatu energetycznego przynosi wiele korzyści zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i potencjalnych nabywców czy najemców. Dla właściciela budynku certyfikat energetyczny może być argumentem przemawiającym za wyższą wartością rynkową nieruchomości oraz szybszą jej sprzedażą lub wynajmem. Dla kupujących czy wynajmujących certyfikat energetyczny pozwala na oszacowanie kosztów związanych z eksploatacją nieruchomości oraz świadome podjęcie decyzji o inwestycji. Jeśli chodzi o profesjonalne certyfikaty energetyczne, Bielsko-Biała i okolice to rejon działania fachowców takich jak Cer Ener.

Jak obniżyć koszty uzyskania certyfikatu energetycznego

Istnieje kilka sposobów na obniżenie kosztów związanych z uzyskaniem certyfikatu energetycznego. Po pierwsze, warto porównać oferty różnych audytorów energetycznych i wybrać najkorzystniejszą cenowo. Po drugie, można skorzystać z dofinansowania na opracowanie certyfikatu energetycznego, oferowanego np. przez programy unijne czy samorządowe.